Przejdź do głównej zawartości

Historia Skrawków Serdeczności

 Akcję “Skrawki Serdeczności” rozpoczęłam w sierpniu 2019 roku. Początkowo na autentycznych ścinkach papieru pojawiały się małe rysunki inspirowane metodą Zentangle. Dość szybko musiałam jednak zmienić metodę i zacząć przygotowywać do wydruku całe arkusze. 

Kartoniki, które nazwałam Skrawkami Serdeczności, mają niewielki rozmiar, zmieszczą się w każdej kieszeni, w każdym portfelu czy etui na wizytówki. Gdzie można natknąć się na Skrawki Serdeczności? Wszędzie, w sklepie, na poczcie, w parku na drzewie, na zardzewiałym płocie... lub dostać go od drugiej osoby. 

Poza bezpośrednim wręczaniem Skrawków drugiej osobie, były takie miejsca, gdzie można było się "poczęstować". Skrawki pojawiły się w Bibliotece Centralnej na Kościuszki, w Perełce na Studziennej oraz w Galerii Stowarzyszenia Faun ART w Forum. A wszystko to oczywiście w Gliwicach. 

Pojawiły się również papierowe, składane metodą origami, kieszonki/etui na Skrawki Serdeczności. W ten sposób łatwiej było zabezpieczyć kartoniki do wysyłki. Poza tym przechowywanie ich, na przykład w torebce, też stało się wygodniejsze. I tak powstały małe pakiety Skrawków, które od czasu do czasu wysyłam kolejnym Posłańcom. 

Kiedy pierwsza partia miała pojechać poza granice naszego kraju, przygotowane zostały wersje w innych językach. I tak dzięki wspaniałym Pomocnikom, powstała wersja angielska i niemiecka. Istnieje też mapa Skrawków gdzie można zobaczyć jak zdobywają świat. 


Na Skrawkach zaczęły pojawiać się inne rysunki. Po "zentanglowych" wzorach pojawiły się serca, następnie sowy, a ostatnio ilustracje w stylu neurografik. Swego czasu była też krótka edycja świąteczna. Czas pandemii mocno ograniczył całą akcję, ale nie znaczy to, że całkiem z niej rezygnuję. Podobnie jak większość, mam nadzieję, że nasze życie jednak kiedyś wróci do jako takiej normy. 

W mniejszym nakładzie, ale jednak nadal drukuję Skrawki Serdeczności. Staram się osobiście choć część z nich gdzieś rozwieźć. Pomagają mi Posłańcy Serdeczności, którym teoretycznie każdy może zostać. Dlaczego teoretycznie? Niestety, ze względu na ponoszone koszty, ilość Skrawków jest ograniczona.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mini zestawy Skrawków Serdeczności

Czekam na bardziej wiosenne temperatury, żeby ruszyć w teren z nową porcją kolorowych kartoników. A w teren tym bardziej, ponieważ dorobiłam się pojazdu, który powinien bez problemu pokonywać wszelkie chodnikowe dziury i nieco zbyt wysokie krawężniki. Jeśli bywacie w Gliwicach rozglądajcie się za czerwoną bestią... ops, chciałam napisać czerwonym skuterem dla niepełnosprawnych . Bestia to oczywiście skuter, nie ja. A może jednak odwrotnie? ヅ Dlaczego "bestia"? Tak został "ochrzczony" i chyba nawet mogę uznać, że teraz ma matkę chrzestną? ヅ Pomyślałam sobie, że nie zawsze jest czas na wyjaśnienia o co w tym chodzi. Skrawek znaleziony w jakimś miejscu nie zawsze nakłoni do odwiedzenia strony internetowej i zaangażowania się w Akcję. Jak zatem  bardziej zainteresować obdarowanego? Myślę nad tym. Póki co przygotowałam małe koperty z  krótkim tekstem. Każda z nich zawiera klika Skrawków, tak aby obdarowany mógł podzielić się życzliwością z innymi osobami. Krótki tekst te

Skrawkowy kalendarz adwentowy

 Rok temu na blogu Deni Mix udostępniłam wyjątkowy kalendarz adwentowy. Przygotowałam Skrawki Serdeczności w wersji świątecznej, z prostymi rysunkami. Na każdym skrawku umieściłam hashtag #skrawkiserdeczności, dzięki któremu odnajdujemy się w internecie. Na arkuszu znajdziesz 24 Skrawki, czyli dokładnie tyle, ile trwa Adwent. Pobierz plik, wydrukuj (najlepiej na kartce z bloku technicznego), wytnij według zaznaczonych linii. Na odwrotnej stronie napisz coś miłego.  Każdego dnia, począwszy od 1 grudnia, weź jeden Skrawek i podaruj go drugiej osobie. Tylko tyle, dasz radę.  Pliki do pobrania: PNG lub PDF

Skrawkowy kalendarz adwentowy

Dokładnie trzy lata temu pisałam na blogu DeniMix o nietypowym kalendarzu adwentowym. Faktycznie taki był, bo zamiast odbierać prezenty, dawało się je, niekoniecznie bliskim osobom.  Ponieważ Skrawki mają obecnie odrębny blog, postanowiłam przenieść tu cały wpis i przy okazji zaproponować kolejne wyzwanie.  Wydawać by się mogło, że skoro dopiero pierwsza połowa listopada, to temat kalendarzy adwentowych jest jeszcze odległy. A  jednak nie. 1 grudnia już całkiem, czas najwyższy o tym  pomyśleć! Oczekiwanie na miłe rzeczy, bądź chwile, to prawdziwa przyjemność dla każdego. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i nas, dorosłych. Przyjęło się, że kalendarze adwentowe skierowane są głównie do dzieci. To najczęściej drobne smakołyki lub małe zabawki. Zdarzają się również bardziej oryginalne, w postaci zadań do wykonania. Ta ostatnia wersja może stanowić też wersję dla dorosłych Adwentowe kalendarze, pod względem wyglądu zewnętrznego, przyjmują obecnie różne formy. Wewnątrz? A to już zależy od tego