Przejdź do głównej zawartości

Historia Skrawków Serdeczności

 Akcję “Skrawki Serdeczności” rozpoczęłam w sierpniu 2019 roku. Początkowo na autentycznych ścinkach papieru pojawiały się małe rysunki inspirowane metodą Zentangle. Dość szybko musiałam jednak zmienić metodę i zacząć przygotowywać do wydruku całe arkusze. 

Kartoniki, które nazwałam Skrawkami Serdeczności, mają niewielki rozmiar, zmieszczą się w każdej kieszeni, w każdym portfelu czy etui na wizytówki. Gdzie można natknąć się na Skrawki Serdeczności? Wszędzie, w sklepie, na poczcie, w parku na drzewie, na zardzewiałym płocie... lub dostać go od drugiej osoby. 

Poza bezpośrednim wręczaniem Skrawków drugiej osobie, były takie miejsca, gdzie można było się "poczęstować". Skrawki pojawiły się w Bibliotece Centralnej na Kościuszki, w Perełce na Studziennej oraz w Galerii Stowarzyszenia Faun ART w Forum. A wszystko to oczywiście w Gliwicach. 

Pojawiły się również papierowe, składane metodą origami, kieszonki/etui na Skrawki Serdeczności. W ten sposób łatwiej było zabezpieczyć kartoniki do wysyłki. Poza tym przechowywanie ich, na przykład w torebce, też stało się wygodniejsze. I tak powstały małe pakiety Skrawków, które od czasu do czasu wysyłam kolejnym Posłańcom. 

Kiedy pierwsza partia miała pojechać poza granice naszego kraju, przygotowane zostały wersje w innych językach. I tak dzięki wspaniałym Pomocnikom, powstała wersja angielska i niemiecka. Istnieje też mapa Skrawków gdzie można zobaczyć jak zdobywają świat. 


Na Skrawkach zaczęły pojawiać się inne rysunki. Po "zentanglowych" wzorach pojawiły się serca, następnie sowy, a ostatnio ilustracje w stylu neurografik. Swego czasu była też krótka edycja świąteczna. 



Czas pandemii mocno ograniczył całą akcję, ale nie znaczy to, że całkiem z niej rezygnuję. Podobnie jak większość, mam nadzieję, że nasze życie jednak kiedyś wróci do jako takiej normy. 

W mniejszym nakładzie, ale jednak nadal drukuję Skrawki Serdeczności. Staram się osobiście choć część z nich gdzieś rozwieźć. Pomagają mi Posłańcy Serdeczności, którym teoretycznie każdy może zostać. Dlaczego teoretycznie? Niestety, ze względu na ponoszone koszty, ilość Skrawków jest ograniczona.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Monako, Cannes i Nicea

Okres zimowy nieco przygasza akcję ale nie całkowicie, A dowodem są dzisiejsze zdjęcia. Pierwszy zestaw zdjęć został przesłany przez Posłańca z Monako.  Dwa kolejne punkty na "skrawkowej" mapie to Cannes i Nicea. Posłańcowi dziękuję.  

Skrawkowy kalendarz adwentowy

 Rok temu na blogu Deni Mix udostępniłam wyjątkowy kalendarz adwentowy. Przygotowałam Skrawki Serdeczności w wersji świątecznej, z prostymi rysunkami. Na każdym skrawku umieściłam hashtag #skrawkiserdeczności, dzięki któremu odnajdujemy się w internecie. Na arkuszu znajdziesz 24 Skrawki, czyli dokładnie tyle, ile trwa Adwent. Pobierz plik, wydrukuj (najlepiej na kartce z bloku technicznego), wytnij według zaznaczonych linii. Na odwrotnej stronie napisz coś miłego.  Każdego dnia, począwszy od 1 grudnia, weź jeden Skrawek i podaruj go drugiej osobie. Tylko tyle, dasz radę.  Pliki do pobrania: PNG lub PDF

Światowy Dzień Dobroczynności - #GivingTuesday

 Dzisiaj 29 listopada to Światowy Dzień Dobroczynności. Przyznaję się szczerze i ze wstydem, że nie wiedziałam o tym. Jednak jakaś dobra duszyczka podesłała mi maila z informacją. W pierwszym momencie pomyślałam, że to spam i już chciałam wywalić do kosza. Jednak w ostatniej chwili powstrzymałam się i przeczytałam dokładniej.  GivingTuesday (Dobroczynny Wtorek) to inicjatywa zapoczątkowana jako eksperyment społeczny w 2012 roku w Nowym Jorku. Po 2 dniach wyprzedaży – #BlackFriday i #CyberMonday – robimy zwrot i zamiast wydawać – zaczynamy dawać. Dzielimy się tym co mamy – przekazujemy ubrania, wspieramy zbiórki żywności, poświęcamy swój czas na pomoc, wpłacamy darowizny albo też dzielimy się w internecie dobrymi inicjatywami i robimy dobry „hałas”. Szczegóły znajdziesz na stronie  Giving Tuesday Pl Akcja Skrawki Serdeczności idealnie wpasowuje się w ten trend społeczny. Bo czy dobre słowo, szczery uśmiech, to nie są ważne "towary" w naszym życiu? Ważne i to jeszcze jak!  Cies